5.1.14
Neplacení pojistného za zaměstnance v roce 2015
Ing. Antonín Daněk
Dotaz
Zaměstnavatel je povinen platit pojistné za zaměstnance tehdy, pokud mu zúčtuje příjem zdaňovaný podle § 6 ZDP. Přesto však existují ve zdravotním pojištění případy, kdy se pojistné neplatí, i když je zaměstnanci takový příjem zúčtován. Mohli bychom obdržet vysvětlení, u kterých osob, popř. v jakých situacích se ve zdravotním pojištění v právních podmínkách roku 2015 pojistné neplatí?
Právní předpisy
Zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 3 odst. 1 ZPZP
-
§ 3 odst. 2 ZPZP
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 6 odst. 1 ZDP
-
§ 6 odst. 7 ZDP
-
§ 6 odst. 9 ZDP
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších
-
§ 6 odst. 2 ZNP
-
§ 7a odst. 1 ZNP
Odpověď
Ve zdravotním pojištění se z pohledu zaměstnavatele neplatí v roce 2015 pojistné tehdy, pokud:
- se osoba nepovažuje z pohledu zdravotního pojištění za zaměstnance ve smyslu ustanovení bodů 1. – 7. § 5 písm. a) ZVPZ,
- se jedná o příjem dani nepodléhající nebo od daně osvobozený,
- se jedná zákonné výjimky dle § 3 odst. 2 ZPVZP.
ad 1)
I když je zúčtovaný příjem zdaňován podle § 6 ZDP, pojistné se neplatí v případech, kdy se ve zdravotním pojištění nepovažuje za zaměstnance:
- žák nebo student, který má pouze příjmy ze závislé činnosti za práci z praktického výcviku. Pokud by však byly této osobě zúčtovány jiné příjmy, zdaňované podle § 6 citovaného ZDP, pojistné by se odvádělo.
- osoba činná na základě dohody o provedení práce, popřípadě více dohod o provedení práce u jednoho zaměstnavatele při příjmu nepřevyšujícím 10 000 Kč
V roce 2015 platí ve zdravotním pojištění u dohod o provedení práce následující:
-
z pohledu zdravotního pojištění vzniká zaměstnání tehdy, pokud příjem na jednu dohodu nebo více dohod o provedení práce u jednoho zaměstnavatele převýší 10 000 Kč (bod 3 § 5 písm. a) ZVZP),
-
je-li zaměstnané osobě zúčtován za rozhodné období kalendářního měsíce příjem převyšující 10 000 Kč, stává se z pohledu zdravotního pojištění zaměstnancem a zaměstnavatel ji přihlašuje (a následně odhlašuje) u příslušné zdravotní pojišťovny podle podmínek uvedených v § 8 odst. 2 písm. d) ZVZP.
V dále uvedených bodech III. – V. se vznik zaměstnání odvíjí od průměrné mzdy pro rok 2015 a z ní odvozené rozhodné částky 2 500 Kč.
3. Člen družstva, který není v pracovněprávním vztahu k družstvu, ale vykonává pro družstvo práci, za kterou je jím odměňován a nedosáhl v příslušném kalendářním měsíci započitatelného příjmu 2 500 Kč
Příklad
Družstvo vyplácí měsíčně 600 Kč jako odměnu za výkon funkce člena představenstva. Jedná se jak o členy, kteří v družstvu pracují, tak i o pouze členy představenstva.
Pokud se jedná o členy představenstva, kteří nejsou v pracovněprávním vztahu k družstvu, ale vykonávají pro družstvo práci, za kterou jsou tímto družstvem odměňováni, pak platí následující:
Výkon funkce v orgánu družstva se vždy považuje za výkon práce pro družstvo, proto z příjmu funkcionáře družstva za vykonanou práci (není-li tento v pracovněprávním vztahu k družstvu) se pojistné odvádí pouze ze zúčtovaného příjmu dosahujícího (a převyšujícího) stanovenou hranici. Pro placení pojistného platí v tomto případě hranice 2 500 Kč. Příjem (odměna) 600 Kč tak nepodléhá povinnosti placení pojistného na zdravotní pojištění.
U členů družstva, kteří v družstvu pracují, se postupuje podle ustanovení § 3 odst. 1 ZPZP, kdy se v tomto případě do vyměřovacího základu zaměstnance zahrnují i příjmy ze závislé činnosti, zdaňované podle bodu 1 § 6 odst. 1 písm. c) ZDP. Z hlediska výše příjmu neplatí žádné omezení, to znamená, že do vyměřovacího základu zaměstnance se k příjmu z pracovního poměru zahrne i odměna 600 Kč.
4. Osoba činná na základě dohody o pracovní činnosti, popřípadě více dohod o pracovní činnosti u jednoho zaměstnavatele, která nedosáhla v kalendářním měsíci započitatelného příjmu 2 500 Kč
Je-li příjem zúčtovaný na základě dohody o pracovní činnosti (více dohod o pracovní činnosti u jednoho zaměstnavatele) alespoň 2 500 Kč a přitom nižší než 9 200 Kč, musí být zaměstnavatelem proveden dopočet do zákonného minima. Tento postup se nepoužije u zaměstnaných osob, pro které neplatí ve zdravotním pojištění minimální vyměřovací základ podle § 3 odst. 8 ZPZP, kdy pojistné odvádí zaměstnavatel ze skutečné výše příjmu.
5. Dobrovolný pracovník pečovatelské služby, který nedosáhl v kalendářním měsíci započitatelného příjmu 2 500 Kč
Splňují-li osoby uvedené v bodech 1. – 5. stanovené podmínky, nepovažují se z pohledu zdravotního pojištění za zaměstnance a pojistné neplatí ze zúčtovaného příjmu ani zaměstnavatel, ani tyto osoby jako zaměstnanci.
6. Člen volební komise
V roce 2015 se za zaměstnance ve zdravotním pojištění nepovažují členové okrskové volební komise při volbách do…